Płatności dzielone na dwa
Największe wpływy budżet państwa odnotowuje z tytułu podatku od towarów i usług, czyli podatku VAT. Wciąż jednak na porządku dziennym mamy do czynienia z oszustwami podatkowymi, które powodują utratę potencjalnych należności przez państwo. By ograniczyć takie procedery, rządzący starają się tak zmieniać prawo by uniemożliwić nielegalne działania niektórych przedsiębiorców.
Przeciwdziałanie niesprawiedliwości
Oszustwa na VAT nie tylko działają na niekorzyść budżetu państwa, ale także cierpią na nich pozostali, uczciwi przedsiębiorcy, którzy regulaminowo wywiązują się ze swoich zobowiązań i płacą cały należny podatek od towarów i usług. Tracą na tym ich zarobki i konkurencyjność na rynku, a przecież nie tak powinno być. By "luka" powstała w wyniku kombinacji prowadzących do nie uiszczenia, w rzeczywistości należnego, podatku VAT, systematycznie ulegała zmniejszeniu, rządy ustawicznie modyfikują prawo podatkowe.
Czym jest split payment?
1 lipca 2018 roku w Polsce weszła w życie ustawa dotycząca split payment. Nowe przepisy zakładają, że w banku przedsiębiorca oprócz swoje standardowego rachunku bankowego będzie miał założone drugie konto, na które miałyby zostawać przelewane należności z tytułu VAT. Na początku ustawa ma objąć tylko tych przedsiębiorców, którzy zgłoszą chęć do korzystania z mechanizmu podzielnej płatności, jednak w dłuższej perspektywie, korzystanie z tej metody ma być obowiązkowe. Co ważne środki zgromadzone na kontach VAT mogą być wykorzystane tylko do rozliczeń z urzędem skarbowym oraz do płatności na inne konta VAT. Jednak w myśl nowych przepisów przedsiębiorca będzie miał prawo do złożenia wniosku o przelanie zgromadzonych środków z konta VAT na rachunek rozliczeniowy podmiotu gospodarczego. Wniosek taki będzie musiał złożyć do naczelnika urzędu skarbowego. Przewidywany czas oczekiwania na decyzję naczelnika to maksymalnie 60 dni. Podzielona płatność ma swoje zalety. Jedną z korzyści dla przedsiębiorców korzystających z split payment jest zwolnienie z odpowiedzialności w przypadku zaległości podatkowych dostawców przy zakupie takich towarów jak np. paliwa.
Korzystanie z metody podzielonej płatności będzie świadczyło o stosowaniu się do przepisów VAT przez przedsiębiorstwo, a co za tym idzie fiskus będzie patrzył przychylniejszym okiem w sprawach spornych, gdzie podmiot gospodarczy będzie ubiegał się o obniżenie naliczonego mu podatku. Podzielona płatność podatku VAT skierowana jest do polskich przedsiębiorców, bez względu na rozmiar firmy. Nie mogą z niej jednak korzystać odbiorcy nie prowadzący działalności gospodarczej oraz niektórzy przedsiębiorcy, np. w przypadku otrzymania faktury od podmiotu zwolnionego z płatności VAT.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Jakie oprogramowanie wybrać dla firmy?
-
Każda firma potrzebuje programu do pomocy w prowadzeniu
-
Rozwój telefonii komórkowej
-
Firma w internecie
-
Instalacje fotowoltaiczne - praktyczne informacje
Najnowsze wpisy:
-
Co to jest pompa ciepła i jakie są jej korzyści?
-
Co się stanie jeśli przestaniesz aktualizować Wordpressa?
-
Każda firma potrzebuje programu do pomocy w prowadzeniu
-
Cyfryzacja przedszkoli: Czy warto wprowadzać tablety do nauki w przedszkolach?
-
Czy pozycjonowanie strony internetowej się opłaca?